Załącznik do Zarządzenia nr 021.19.2024
Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej
w Nawojowej
z dnia 17 czerwca 2024r.
STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
W GMINNYM OŚRODKU POMOCY SPOŁECZNEJ W NAWOJOWEJ
Standardy ochrony małoletnich w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Nawojowej określają najważniejsze zasady i założenia związane z zapewnieniem maksymalnego poziomu bezpieczeństwa małoletnich, będących klientami Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nawojowej. Są one gwarancją najwyższego poziomu ochrony małoletnich. Każdy członek personelu traktuje dziecko z szacunkiem oraz uwzględnia jego potrzeby. Niedopuszczalne jest stosowanie przez kogokolwiek wobec dziecka przemocy w jakiejkolwiek formie. Personel realizując te cele, działa w ramach obowiązującego prawa, przepisów wewnętrznych oraz swoich kompetencji.
Objaśnienie terminów
Ilekroć mowa jest o:
Kierowniku- należy przez to rozumieć Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nawojowej;
Ośrodku – należy przez to rozumieć Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Nawojowej;
Pracowniku- należy przez to rozumieć osobę zatrudnioną w Ośrodku na podstawie umowy o pracę, umowy cywilnej, umowy wolontariackiej, innych umów lub porozumień:
Dziecku, małoletnim – należy przez to rozumieć osobę do ukończenia 18 roku życia;
Standardach – należy przez to rozumieć Standardy Ochrony Małoletnich w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Nawojowej.
Rozdział I
§ 1. Zasady bezpiecznych relacji personel – dziecko
- Pracownik jest zobowiązany do utrzymania profesjonalnej relacji z dziećmi i każdorazowego rozważenia, czy reakcja, komunikat, działanie wobec dziecka są adekwatne do sytuacji, bezpieczne, uzasadnione, sprawiedliwe wobec innych dzieci. Pracownik działa w sposób otwarty i przejrzysty dla innych, aby zminimalizować ryzyko błędnej interpretacji swojego zachowania.
- Stosuje się następujące zasady w relacjach z dzieckiem:
- w komunikacji z dzieckiem należy zachować cierpliwość, spokój i szacunek,
- doceniać i szanować wkład dzieci w podejmowane działania,
- szanować osobę dziecka, zachęcać do otwartości, spontaniczności, dostrzegać ich potrzeby,
- unikać faworyzowania, traktować równo bez względu na płeć, orientację seksualną, sprawność/niepełnosprawność, status społeczny, etniczny, kulturowy, religijny, światopogląd,
- słuchać uważnie dzieci i udzielać odpowiedzi adekwatnych do wieku i sytuacji,
- podejmując decyzje dotyczące dziecka, należy poinformować je o tym i strać się brać pod uwagę jego stanowisko i oczekiwania,
- chronić informacje wrażliwe dotyczące dziecka, nie ujawniać informacji osobom nieuprawnionym,
- szanować prawo dziecka do prywatności, a jeśli konieczne jest odstąpić od zasady poufności aby chronić dziecko, wyjaśnić mu jak najszybciej jest to możliwe, z uwzględnieniem zasady adekwatności,
- składać dziecku tylko te obietnice, na spełnienie których ma wpływ, które są realne i od nas zależne,
- należy zadbać o to, aby kontakt z dzieckiem odbywał się za zgodą rodzica lub opiekuna prawnego. W przypadku prowadzenia specjalistycznej pracy z dzieckiem wymagana jest zgoda obojga rodziców, opiekuna prawnego lub Sadu,
- w obecności dziecka należy zachowywać się w sposób stosowny, niedozwolone są niecenzurowalne słowa, niestosowne gesty, żarty, obraźliwe uwagi, nieadekwatny strój,
- nie należy utrwalać wizerunku dziecka na potrzeby prywatne,
- nie należy naruszać integralności fizycznej dziecka,
- nie dotykać dziecka w sposób, który może zostać uznany za nieprzyzwoity lub niestosowny,
- dotyk dziecka jest możliwy tylko w sposób szanujący jego komfort i bezpieczeństwo,
- praca z dzieckiem odbywa się tylko w miejscu wskazanym przez GOPS Nawojowa, w środowisku rodzinnym dziecka lub w miejscu uzgodnionym z rodzicami,
- jeśli zachodzi taka konieczność właściwą formą komunikacji z dziećmi i ich opiekunami poza godzinami pracy są kanały służbowe e-mail, telefon służbowy) § 2. Ochrona wizerunku i danych osobowych dzieci
- W działaniach należy kierować się odpowiedzialnością i rozwagą wobec utrwalania, przetwarzania, używania i publikowania wizerunków dzieci.
- Dzielenie się zdjęciami i filmami z naszych aktywności służy celebrowaniu sukcesów dzieci, dokumentowaniu naszych działań i zawsze ma na uwadze bezpieczeństwo dzieci. Wykorzystujemy zdjęcia/ nagrania pokazujące szeroką perspektywę dzieci – chłopców i dziewcząt, dzieci w różnym wieku, o różnych uzdolnieniach i stopniu sprawności.
- Zgoda opiekunów na wykorzystywanie wizerunku ich dziecka jest tylko wtedy wiążąca, jeśli dzieci i opiekunowie zostali poinformowani o sposobie i polach eksploatacji wykorzystania zdjęć/nagrań i ryzyku wiążącym się z publikacją wizerunku. Zgoda opiekunów na rejestrację wydarzenia zostanie przyjęta przez nas na piśmie.
- Przyjmuje się zasadę, ze wszystkie podejrzenia i problemy dotyczące niewłaściwego rozpowszechniania wizerunków dzieci należy rejestrować i zgłaszać kierownikowi, podobnie jak inne niepokojące sygnały dotyczące zagrożenia bezpieczeństwa dzieci.
- Jeśli wizerunek dziecka stanowi jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, impreza publiczna, zgoda opiekunów dziecka nie jest wymagana.
- W przypadku nie wyrażenia zgody na rejestrowanie wizerunku dziecka – gdy dziecko lub opiekunowie nie wyrazili zgody na utrwalanie wizerunku dziecka bądź zgłosili sprzeciw przeciw takiej rejestracji, należy respektować taką decyzję oraz jednocześnie postępować w sposób aby nie wykluczać dziecka z uczestnictwa w wydarzeniu, którego wizerunek nie powinien być rejestrowany z uwzględnieniem technik anonimizacji.
- Należy przechowywać materiały zawierające wizerunek dzieci w sposób zgodny z prawem oraz wewnętrznymi procedurami do ustalenia celu przetwarzania danych. ( Załącznik nr 1 – zgoda opiekunów do udostępniania wizerunku).
§ 3. Zasady bezpiecznej rekrutacji
- Personel mający kontakt z dzieckiem w trakcie pracy, przed nawiązaniem stosunku pracy lub przed dopuszczeniem osoby do działalności oprócz dokumentów wymaganych na podstawie innych przepisów prawa powszechnie obowiązującego lub regulacji wewnętrznych przyjętych w GOPS Nawojowa powinni przedstawić następujące dokumenty i oświadczenia:
- Zaświadczenie z rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym – weryfikacji dokonuje Pracodawca poprzez uzyskanie informacji, czy dane osoby są zamieszczone w rejestrze z dostępem ograniczonym lub w rejestrze osób, w stosunku do których państwowa Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 wydała postanowienie o wpisie w Rejestrze,
- Oświadczenie o niekaralności, ( załącznik nr 2 i 3 - oświadczenie).
- W/w dokumenty i oświadczenia stanowią również element wymogów obowiązkowych zawartych w ogłoszeniu o naborze na stanowiska związane z kontaktem z dzieckiem.
- Dokumenty rekrutacyjne są przechowywane przez okres niezbędny do czasu zakończenia rekrutacji na wskazane stanowisko, nie dłużej niż przez 3 miesiące od dnia nawiązania stosunku pracy z osoba wyłonioną w drodze naboru. Po tym okresie są niszczone komisyjnie lub zwracane kandydatom biorącym udział w rekrutacji. Dokumenty rekrutacyjne osoby wyłonionej w drodze naboru są umieszczane w teczce osobowej tej osoby.
- Wydruk dokumentów z rejestru oraz oświadczenia składane przez osobę zatrudnianą, bądź z którą nawiązywana jest współpraca niezależnie od podstawy prawnej powinno się przetrzymywać w aktach osobowych lub analogicznej dokumentacji dotyczącej stażysty/ osoby zatrudnionej w oparciu o umowę cywilnoprawną.
- Cały personel realizujący bezpośrednio działania na rzecz dzieci, przed rozpoczęciem pracy podpisują oświadczenie o zapoznaniu się ze standardami Ochrony Małoletnich obowiązującymi w GOPS Nawojowa oraz zobowiązaniu do przestrzegania podstawowych zasad ochrony dzieci. ( załącznik nr 4)
§ 4. Obszary w pracy, gdzie stosuje się zasady bezpiecznych relacji dorosły – dziecko
- Zasady bezpiecznych relacji pomiędzy personelem a dziećmi stosuje się w szczególności w odniesieniu do osób w następujących obszarach:
- Asystent rodziny pracujący z rodzinami, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej;
- Pracownik socjalny realizujący zadania zgodnie z Ustawa o pomocy społecznej, Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej;
- Psycholodzy, pedagodzy i inni specjaliści mający bezpośredni kontakt z dziećmi
- Asystent Osoby z Niepełnosprawnością;
- Opiekun świadczący usługi w ramach Programu Opieka Wytchnieniowa;
- Opiekun świadczący specjalistyczne usługi opiekuńcze dla dzieci;
- Osoby realizujące zajęcia profilaktyczne dla dzieci.
Rozdział II
§ 6. Sposoby reagowania w sytuacji krzywdzenia dziecka
- Każdy członek personelu jest obowiązany respektować obowiązujące przepisy prawne, w szczególności określone w art. 240 k.k., 304 § 1 i 2 k.p.c. oraz w Ustawie z dnia 29.07.2005r. o przemocy domowej.
- Sposób reagowania w sytuacji krzywdzenia dziecka reguluje akt prawa wewnętrznego tj.
- Zarządzenie Kierownika GOPS Nr 021.40.2023 z dnia 29 września 2023r. w sprawie wprowadzenia procedury postepowania w przypadku zaistnienia podstaw do odebrania dziecka w trybie art. 12a ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej.
§ 7. Postepowanie w sytuacji pokrzywdzenia dziecka przez członka personelu
- W przypadku powzięcia informacji na temat krzywdzenia dziecka przez członka personelu podczas realizacji obowiązków służbowych/ zawodowych, każdy inny członek personelu ma obowiązek zgłoszenia tego kierownikowi, poprzez złożenie adnotacji urzędowej ( załącznik nr 5). Kierownik zobowiązany jest do podjęcia działań wyjaśniających zgłoszenie oraz podjęcia odpowiednich działań prawnych wobec podejrzanego pracownika.
- Kierownik lub osoba upoważniona przez kierownika podejmuje rozmowę z osoba, której dotyczy zgłoszenie. Kierownik wzywa wskazanego członka personelu do złożenia wyjaśnień. Kierownik podejmuje działania w celu zapewnienia bezpieczeństwa, w tym informuje opiekunów małoletniego, zgłasza podejrzenie krzywdzenia małoletniego do odpowiedniej instytucji ( Prokuratury, Policji, Sądu).
- Kierownik może wyciągnąć konsekwencje służbowe, odsunąć członka personelu od pracy z tą rodziną/dzieckiem lub polecić, aby czynności były wykonywane wspólnie z innym członkiem personelu.
- Kierownik bądź osoba upoważniona przez kierownika wraz z opiekunami opracowuje plan pomocy dla dziecka z uwzględnieniem indywidualnej sytuacji.
§ 8. Zasady podejmowania interwencji w sytuacji podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego.
- W sytuacji podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego pracownik GOPS ma obowiązek niezwłocznie powiadomić bezpośredniego przełożonego o tym fakcie w formie ustnej, a także w formie pisemnej, poprzez przedłożenie stosownej notatki służbowej.
- Przekazanie informacji, o której mowa w pkt. 1 powinno nastąpić jeszcze w tym samym dniu, w którym pracownik powziął podejrzenie lub informację. Jeżeli pracownik nie jest już obecny w danym dniu w siedzibie GOPS, ma obowiązek przekazać informację telefonicznie.
- Po przekazaniu informacji o której mowa w art. 1 do bezpośredniego przełożonego pracownika, osoba ta powinna w pierwszej kolejności ustalić, czy zachodzą przesłanki uzasadniające wszczęcie procedury odebrania dziecka na podstawie art. 12a ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej, a następnie ustalić jakie podmioty i instytucje powinny zostać poinformowane o podejrzeniu krzywdzenia małoletniego.
- W celu poczynienia ustaleń, o których mowa w pkt. 3 zwołana może zostać wewnętrzna komisja, składająca się z przełożonego ( Kierownika GOPS), pracownika socjalnego nadzorującego teren, w którym dochodzi do podejrzenia krzywdzenia małoletniego, pracownika, który powziął podejrzenie lub uzyskał informację o krzywdzeniu małoletniego oraz w zależności od potrzeb asystenta rodziny, psychologa lub specjalistę pracy z rodziną.
- Jeżeli w wyniku ustaleń, o których mowa w pkt. 3 i 4 zostanie ustalone, że zasadnym jest skierowanie do sadu rodzinnego wniosku o którym mowa w art. 572 k.p.c lub złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, Kierownik GOPS kieruje taki wniosek do właściwych organów.
- Obowiązki określone w pkt. 1-5 nie wpływają na obowiązek ewentualnego wszczęcia procedury „ Niebieskie Karty”, zgodnie z postanowieniami § 9.
§ 9. Procedura wszczęcia procedury „ Niebieskie Karty”.
- Obowiązek wszczęcia procedury „ Niebieskie Karty” i wypełnienia formularza Niebieska Karta A spoczywa na wszystkich pracownikach socjalnych i asystentach rodziny zatrudnionych w GOPS.
- W przypadku powzięcia podejrzenia lub uzyskania informacji o krzywdzeniu małoletniego, które może wyczerpywać znamiona przemocy domowej, pracownicy GOPS, o których mowa w § 8 pkt. 1 mają obowiązek wypełnić formularz Niebieskie Karty A niezwłocznie po powzięciu informacji o zaistnieniu ku temu przesłanek.
- Wypełniając formularz Niebieskie Karty A pracownik GOPS stosuje zasady wynikające z przepisów o przeciwdziałaniu przemocy domowej oraz rozporządzenia wykonawczego , w tym przekazuje osobie doznającej przemocy domowej formularz Niebieskie Karty B.
- Po wypełnieniu formularza Niebieska Karta A pracownik wszczynający procedurę Niebieskie Karty ma obowiązek przekazać ten formularz do Przewodniczącego Zespołu Interdyscyplinarnego lub innego jego członka w terminie pięciu dni roboczych. Za dni robocze przyjmuje się dni pracy GOPS.
§ 10. Zasady przeglądu i aktualizacji standardów.
- Niniejsze standardy podlegają corocznej weryfikacji pod względem zgodności z obowiązującymi przepisami prawa oraz ocenie ich merytorycznej przydatności.
- Weryfikacja , o której mowa w pkt.1 dokonywana jest przez Kierownika GOPS lub osobę przez niego wyznaczoną.
- W przypadku weryfikacji, o której mowa w pkt.2 sporządzany jest raport ewaluacyjny, w którym wskazane są ewentualne sugestie i kierunki aktualizacji standardów.
§ 11. Zasady szkoleniowe.
- W ramach przygotowania pracowników GOPS do stosowania standardów przeprowadzane jest szkolenie pracowników w przedmiotowym zakresie.
- Każdy z pracowników składa oświadczenie o zapoznaniu się ze standardami ochrony małoletnich obowiązującymi w GOPS.
- Obecność na szkoleniu, o którym mowa potwierdzona jest imienną listą obecności.
§ 12. Zasady i sposób udostępniania rodzicom albo opiekunom prawnym lub faktycznym oraz małoletnim standardów do zaznajomienia się z nimi i ich stosowania.
- Niniejsze standardy podlegają publikacji na stronie internetowej GOPS oraz są wywieszone w widocznym miejscu w siedzibie GOPS.
- Niezależnie od publikacji standardów w formie określonej w pkt.1 , pracownik GOPS realizujący usługi względem małoletniego przekazuje wersję niniejszych standardów rodzicom, opiekunom prawnym lub faktycznym małoletniego, a osoby te potwierdzają na piśmie otrzymanie przedmiotowych standardów.
- Małoletnim, wobec których realizowane są usługi przez pracowników GOPS otrzymują wersję skróconą niniejszych standardów z zastrzeżeniem pkt.4.
- Jeżeli rozwój psychiczny małoletniego i stan jego zdrowia świadczą o ograniczonej możliwości zrozumienia założeń niniejszych standardów, pracownik GOPS może zaniechać obowiązku wynikającego z pkt. 3.
§ 13. Osoby odpowiedzialne za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających małoletniemu i udzielenie mu wsparcia.
- Za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających małoletniemu i udzielenie mu wsparcia odpowiedzialni są wszyscy pracownicy GOPS.
- Niezależnie od obowiązku określonego w pkt. 1 Kierownik GOPS wyznacza pracownika koordynującego przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających małoletniemu i organizację pomocy oraz wsparcia dla takiego małoletniego.
§ 14. Sposób dokumentowania i zasady przechowywania ujawnionych lub zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających dobru małoletniego.
- W Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Nawojowej tworzy się wewnętrzny rejestr ujawnionych lub zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających dobru małoletniego.
- Rejestr, o którym mowa w pkt. 1 przechowywany jest w siedzibie GOPS.
- Kierownik wyznacza osobę odpowiedzialną za prowadzenie i uzupełnianie rejestru, o którym mowa w pkt. 1.
§ 15. Zasady ustalania planu wsparcia małoletniego po ujawnieniu krzywdzenia.
- W przypadku ujawnienia krzywdzenia małoletniego osoby odpowiedzialne przygotowują plan wsparcia małoletniego, z zastrzeżeniem pkt. 2.
- Jeżeli równolegle prowadzona jest procedura „Niebieska karta”, w której małoletni uznany jest za osobę doznającą przemocy, nie ustala się planu wsparcia.
- Za przygotowanie i realizację planu wsparcia odpowiedzialny jest pracownik socjalny i asystent rodziny realizujący swoje zadania w stosunku do rodziny, w której wystąpił przypadek krzywdzenia małoletniego.
- W miarę możliwości plan wsparcia konsultowany jest z psychologiem, a jeżeli jest taka możliwość , psycholog uczestniczy także w jego realizacji.
§ 16. Przepisy końcowe.
- Każdy członek personelu stosujący Standardy Ochrony Małoletnich jest zobowiązany do zachowania w tajemnicy wszelkich informacji przetwarzanych w związku z niniejszą procedurą, w szczególności danych zwykłych oraz danych wrażliwych dzieci.
- Standardy Ochrony Małoletnich w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Nawojowej wchodzą w życie z dniem ich ogłoszenia.