Usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze
Osobie samotnej, która z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymaga pomocy innych osób, a jest jej pozbawiona, przysługuje pomoc w formie usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych. Usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze mogą być przyznane również osobie, która wymaga pomocy innych osób, a rodzina, a także wspólnie niezamieszkujący małżonek, wstępni, zstępni nie mogą takiej pomocy zapewnić.
Usługi opiekuńcze obejmują pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, opiekę higieniczną, zaleconą przez lekarza pielęgnację oraz, w miarę możliwości, zapewnienie kontaktów z otoczeniem.
Odpłatność za usługi opiekuńcze
Wysokość odpłatności w % od kosztu usługi osoby samotnie gospodarującej oraz osoby w rodzinie jest ustalone według kryterium ustawy o pomocy społecznej tj. 776 zł lub 600 zł.
- Odpłatność za usługi ustalana będzie w umowach zawartych przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Nawojowej z wykonawcami usług.
- Odpłatność za usługi opiekuńcze osoby zobowiązane lub ich opiekunowie uiszczają w terminie do 10 każdego miesiąca za poprzedni miesiąc, którym wykonano usługi, gotówką do kasy Urzędu Gminy lub przelewem na rachunek Gminy Nawojowa.
- Usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze przysługują nieodpłatnie osobom, którym dochód nie przekracza odpowiednio – kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej lub kryterium dochodowego na osobę w rodzinie – określonego w art. 8 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej.
Ośrodek pomocy społecznej, przyznając usługi opiekuńcze, ustala ich zakres, okres i miejsce świadczenia.
Rada gminy określa, w drodze uchwały, szczegółowe warunki przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze, z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi, oraz szczegółowe warunki częściowego lub całkowitego zwolnienia od opłat, jak również tryb ich pobierania.
UWAGA! Odpłatność za usługi opiekuńcze reguluje Uchwała Rady Gminy Nawojowa Nr XLVII/379/14 z dnia 17 lipca 2014r.
Wysokość odpłatności zależy od sytuacji socjalno-bytowej, dochodu oraz wykorzystania własnych możliwości, uprawnień i zasobów.
Procedura ubiegania się o wsparcie:
1. Należy zwrócić się do ośrodka pomocy społecznej w miejscu zamieszkania o pomoc w formie usług opiekuńczych.
2. Wymagane jest zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia, uzasadniające korzystanie z usług opiekuńczych i zaleconą przez lekarza pielęgnację a także zaświadczenie o dochodach.
3. Przeprowadzenie wywiadu środowiskowego w miejscu zamieszkania przez pracownika socjalnego, czyli rozeznanie i ocena sytuacji życiowej podopiecznego. Pracownik socjalny przeprowadza wywiad środowiskowy w ciągu 14 dni. Ośrodek pomocy społecznej musi w ciągu 30 dni od otrzymania zgłoszenia zapotrzebowania na usługi wydać decyzję administracyjną o przyznaniu - bądź nie - tej formy pomocy.
- W szczególnie uzasadnionych przypadkach, na wniosek osoby zobowiązanej do ponoszenia odpłatności za korzystanie z usług opiekuńczych i specjalistycznych usług opiekuńczych lub na wniosek pracownika socjalnego, Kierownik GOPS może zwolnić częściowo lub całkowicie świadczeniobiorcę z ponoszenia opłat.
Zwolnienie, o którym mowa w ust.1 następuje w przypadku: Dziennik Urzędowy Województwa Małopolskiego – 3 – Poz. 4229 1/
- ponoszenia znacznych wydatków związanych z długotrwałą chorobą wymagającą zakupu drogich leków, leczenia, artykułów sanitarnych, sprzętu rehabilitacyjnego, stosowaniem specjalistycznej diety lub rehabilitacji itp.;
- korzystania z co najmniej dwóch rodzajów usług;
- konieczności ponoszenia opłat za pobyt członka rodziny w domu pomocy społecznej lub ośrodku wsparcia i wszelkiego rodzaju placówkach opiekuńczo – wychowawczych i leczniczo – rehabilitacyjnych;
- konieczności zapewnienia pomocy więcej niż jednej osobie w rodzinie wymagającej pomocy w formie specjalistycznych usług opiekuńczych, w tym co najmniej przewlekle chorej;
- zdarzenia losowego.
Nie dochodzi się zwrotu odpłatności za usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze za miesiąc, w którym nastąpił zgon świadczeniobiorcy.
Specjalistyczne usługi opiekuńcze
Specjalistyczne usługi opiekuńcze są to usługi dostosowane do szczególnych potrzeb wynikających z rodzaju schorzenia lub niepełnosprawności, świadczone przez osoby ze specjalistycznym przygotowaniem zawodowym.
Specjalistyczne usługi opiekuńcze przeznaczone są dla osób:
• z zaburzeniami psychicznymi, czyli osób chorych psychicznie (wykazujących zaburzenia psychotyczne),
• z niepełnosprawnością intelektualną,
• wykazujących inne zakłócenia czynności psychicznych, które zgodnie ze stanem wiedzy medycznej zaliczane są do zaburzeń psychicznych, a osoba ta wymaga świadczeń zdrowotnych lub innych form pomocy i opieki niezbędnych do życia w środowisku rodzinnym lub społecznym.
w wyjątkowych przypadkach dla dzieci i młodzieży z zaburzeniami psychicznymi, pozbawionych dostępu do zajęć rehabilitacyjnych i rewalidacyjno-wychowawczych jeśli nie mają możliwości uzyskania dostępu do zajęć świadczonych przez inne zobowiązane podmioty.
Do zadań zleconych z zakresu administracji rządowej realizowanych przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Nawojowej należy organizowanie i świadczenie specjalistycznych usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania dla osób z zaburzeniami psychicznymi.
Specjalistyczne usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania dla osób z zaburzeniami psychicznymi dostosowane są do szczególnych potrzeb wynikających z rodzaju schorzenia i mają, między innymi, na celu:
- uczenie i rozwijanie umiejętności niezbędnych do samodzielnego życia,
- kształtowanie umiejętności niezbędnych do zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych i społecznego funkcjonowania,
- motywowanie do leczenia i aktywności.
Prowadzony jest trening samoobsługi i umiejętności społecznych poprzez asystowanie w codziennych czynnościach życiowych (kształtowanie nawyków związanych z higieną osobistą, dbaniem o wygląd, wykonywaniem czynności gospodarczych, dbaniem o porządek i należyte prowadzenie domu, przygotowaniem posiłków, nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów rodzinnych, z gronem znajomych, rówieśników, sąsiadów, współpracowników, korzystanie z usług różnych instytucji ).
Odpłatność za specjalistyczne usługi opiekuńcze ich rodzaje, kwalifikacje osób świadczących te usługi oraz warunki ustalania i pobierania opłat określone są w Rozporządzeniu Ministra Polityki Społecznej z dnia 22 września 2005 r.
Usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze z zadań własnych oraz specjalistyczne usługi opiekuńcze dla osób z zaburzeniami psychicznymi w ramach zadań zleconych przyznaje się na wniosek osoby zainteresowanej lub jej opiekuna prawnego, po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego w miejscu zamieszkania, w oparciu o przedstawione dokumenty (m.in. zaświadczenie o dochodach, zaświadczenie lekarskie). W wydanej decyzji administracyjnej określony jest miesięczny wymiar godzin usług i wysokość odpłatności.
Specjalistyczne usługi opiekuńcze świadczone są w miejscu zamieszkania chorego przez wykwalifikowany personel. Działania terapeutyczne w środowisku mają doprowadzić do zminimalizowania skutków niepełnosprawności w sferze zdrowia psychicznego, poprawę jakości życia, nabycia umiejętności społecznego funkcjonowania w środowisku rodzinno - społecznym.
Usługi świadczone są w mieszkaniu osoby, która potrzebuje pomocy lub w ośrodkach wsparcia takich jak środowiskowe domy samopomocy, kluby samopomocy, dzienne domy pomocy.
Procedura ubiegania się o wsparcie
1. Należy zwrócić się do ośrodka pomocy społecznej w miejscu zamieszkania o pomoc w formie specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi.
2. Wymagane jest zaświadczenie o dochodach, lekarskie o stanie zdrowia, uzasadniające korzystanie z tego rodzaju usług. Zaświadczenie to powinien wystawić lekarz psychiatra lub neurolog. W zaświadczeniu lekarz może określić ilość godzin usług, jakie powinny być udzielone danej osobie. Jednak o ilości godzin ostatecznie zadecyduje OPS.
3. Przeprowadzenie wywiadu środowiskowego w miejscu zamieszkania przez pracownika socjalnego, czyli rozeznanie i ocena sytuacji życiowej podopiecznego. Pracownik socjalny przeprowadza wywiad środowiskowy w ciągu 14 dni. Ośrodek pomocy społecznej musi w ciągu 30 dni od otrzymania zgłoszenia zapotrzebowania na usługi wydać decyzję administracyjną o przyznaniu - bądź nie - tej formy pomocy.